MENU
21.12.2017

19. výlet TK - Mělník

V sobotu 9. prosince 2017 jsme se vydali na poslední výlet v tomto roce. Tentokrát jsme navštívili středočeské město Mělník, které, jak víme z vlastivědy, leží na soutoku Labe a Vltavy.

Po přesednutí na nádraží ve Všetatech jsme dojeli do Mělníka. Odtud jsme se vydali vzhůru k centru tohoto města. Středověké město vzniklo ve 2. polovině 13. století na ostrožně nad Labem. Prvním zastavením byla známá kostnice v kryptě kostela sv. Petra a Pavla, kde jsou pozůstatky 10 až 15 tisíc osob. Následně jsme se přesunuli k paní průvodkyni do samotného gotického chrámu, který byl barokně upraven. Nejzajímavější prohlídkou bylo mělnické podzemí, do kterého jsme se vydali z městského infocentra. Podzemí sloužilo mělnickým měšťanům jako sklad potravin, útočištěm před obléhateli během nekonečných válek středověku, skladem vína a především jako zdroj vody (nejširší studna v ČR = 4,543 m).

Zajímavá je i historie Mělníka - žil zde slovanský kmen Pšovanů (odtud i původní název města - Pšov). Mělník byl oficiálním sídlem českých kněžen (kněžna Ema - Emma Regina) a královen a patřil mezi věnná města. První známá česká kněžna Ludmila (manželka Bořivoje Přemyslovce) byla spojována s Pšovany. Mělnicko patří mezi vinařské oblasti, známé je víno Ludmila a nejstarší česká vinařská škola.

Po zajímavé prohlídce jsme se šli podívat na soutok našich největších řek - Labe a Vltavy. Při krásném a slunečném počasí bylo vidět daleko do Polabské nížiny, na horu Říp a vzdálené České středohoří. Sladkou tečkou tohoto výletu byla cukrárna, vánoční trh na náměstí a pizza pod Pražskou bránou.

Zpáteční cestu nám zpříjemňovala přicházející zima - padání sněhu.

Krásný adventní čas, pěkné prožití Vánoc a šťastný nástup do nového roku 2018 vám přejí průvodci Jan Trávnický a Soňa Müllerová.


Chystané akce
24.10.2018 Exkurze do Planetária

Planetárium v Praze je každoročním cílem našich žáků 4. a 5. tříd.

24.10.2018 Fotografování prvňáčků

Nový kolektiv, noví kamarádi, paní učitelka. To vše je nutné zachytit pro časy budoucí.

25.10.2018 Návštěva 9.A v ISŠ Na Karmeli

Prohlídka Integrované střední školy Na Karmeli čeká na žáky 9.A ve čtvrtek 25.10.2018.