MENU
27.02.2018

21. výlet TK – „Po Jizeře do Krkonoš“ a Harrachova

V sobotu 17. února 2018 se konal tradiční výlet turistického kroužku. Tentokrát jsme navštívili horské městečko na hranici s Polskem – Harrachov, které leží v západní části Krkonoš a je střediskem rekreace a zimních sportů.

Brzké vstávání a nástup chřipky neodradilo 24 turistů, kteří nasedli u Bondy na vlak a opustili stanici Mladá Boleslav – město. Tentokrát byla cesta zajímavá a několikrát se i přestupovalo: Mladá Boleslav – hlavní nádraží, Turnov, Železný Brod, napojení na spoj od Liberce v Tanvaldě a konečně autobusový přípoj v Harrachově.

První cesta vedla k Mumlavskému vodopádu na potoku Mumlava, jež je hranicí Jizerských hor a Krkonoš. Za krátkou dobu a po zdolání kluzké lesní cesty se nám naskytl úchvatný pohled na tento krkonošský vodopád s až 12ti metrovými skalními bloky a nyní v zimě částečně zamrzlými. Na zpáteční cestě jsme potkali několik běžkařů, mezi kterými se děti klouzaly dolů po ledové skluzavce.

Další zastavení bylo v Domě přírody Šindelka, kde je k prohlídce péče o přírodu v našich nejvyšších horách. Nedílnou součástí je i ukázka myslivosti a péče o lesní společenství.

Poté jsme prošli městečkem Harrachov a vydali se k poslednímu třetímu zastavení. Čekala na nás exkurze v nejstarší a nepřetržitě fungující sklárně na světě, která je historicky doložena od roku 1712 – Sklárna Novosad a syn Harrachov. Prohlédli jsme si tradiční výrobu skla, brusírnu a skleněné výrobky, které putují na náš domácí, ale i zahraniční trh. Následně dospělí ochutnali i pivo z místního minipivovaru a nakoukli jsme i do muzea skla, kde je největší ucelená sbírka skla v ČR s víc jak 5000 exponáty vyrobenými v jedné sklárně. Sladkou tečkou byla cukrárna v objektu sklárny. Poté jsme se vydali na autobus a odjeli k železniční stanici Harrachov a nasedli na vlak přijíždějící z polské strany Krkonoš.

Zpáteční cesta nám ubíhala již v poklidu rychlíkem z Tanvaldu na Prahu. Všichni vyluftovaní a příjemně unaveni, v klidu oddychovali, sledovali přírodu kolem a následnou reklamu na další výlety turistického kroužku.

S pozdravem a na další společné zážitky se těší průvodci Mgr. Jan Trávnický a Mgr. Soňa Müllerová.


Chystané akce

19.1.2019 Zimní přechod Baby a Dědka

V sobotu 19. ledna 2019 se uskuteční první výlet turistického kroužku v novém roce 2019 pod názvem Zimní přechod Baby a Dědka.

21.1. a 23.1.2019 Návštěva v knihovně

Pravidelné návštěvy žáků pátých tříd v knihonvě jsou v našem městě již tradicí. 

29.01.2019 - Dílnička pro předškoláky

Naše škola již tradičně pořádá pro předškoláky dílničky s názvem ŠKOLA JE KAMARÁD.

 

29.1.2019 Projektový den Učíme se jinak

V úterý 29. ledna proběhne druhý zážitkový den určený pro žáky druhého stupně.