MENU
23.02.2019

Učíme se jinak 2 - Exkurze do Postřižinského pivovaru

Projekt "Učíme se jinak": téma "Jak se vyrábí potraviny"

Žáci během druhého projektového dne navštívili Postřižinský pivovar v Nymburce. Zde se seznámili s historií českého pivovarnictví, právem várečným, profesemi v pivovaru (dnes již také neexistujícími) a především s postupem výroby piva v současnosti. Poznali jednotlivé části pivovaru a jejich funkci, dozvěděli se o surovinách k výrobě piva, druzích sladu a pracovní náplni sládka. Zajímavým zážitkem bylo jistě nahlédnutí do vlastního procesu výroby piva a jeho jednotlivých etap, včetně zrání, ošetřování a stáčení tohoto oblíbeného moku. V neposlední řadě jsme se také seznámili s meziprodukty pivovaru a prošli jsme se historickou částí královského města Nymburka (středověké opevnění, vodní příkopy Velké a Malé valy, reliéf Elišky Přemyslovny a ochrana hradeb královského města Nymburka v r. 1310, staré městské vodárny.

S nymburským pivovarem se spjat život a literární dílo spisovatele Bohumila Hrabala, kde jeho otčím zastával funkci správce zdejšího pivovaru (dílo „Postřižiny“).

Mgr. Jan Trávnický a Ing. Jaroslava Wojnarová

 

 


Chystané akce

4.6.2019 - Třídní schůzka pro rodiče budoucích prvňáčků

V úterý 4.6. od 15.30 se bude konat třídní schůzka pro rodiče budoucích prvňáčků. Účast nutná.

8.7. Sportovní příměstský tábor na naší škole

Kluky a holky, kteří rádi sportují a o prázdninách se nechtějí nudit, zveme na sportovní příměstský tábor. 

25.5.2019 35.výlet Turistického kroužku

V sobotu 25. května 2019 se uskuteční další výlet turistického kroužku, kdy navštívíme Jablonecko a Jizerské hory. 

5.6.2019 školní výlet 8.A

Osmáci vyrazí na školní výlet do Nového Boru a Sloupu v Čechách. Čeká je cesta vlakem, uvidí Samuelovu jeskyni, vystoupají na rozhlednu Na Stráži a prohlédnou si Velkou a Malou cikánskou jeskyni.