MENU
24.06.2024

Živá knihovna

V pátek 21.06.2024 navštívili žáci 7.A a 7.B program Živá knihovna v Komunitním centru Klementinka v Mladé Boleslavi. Metoda Živá knihovna staví na jednoduchém principu: „Potkej svůj předsudek! Namísto mluvení o něm, prostě ho potkej!“

Živá knihovna funguje naprosto stejně jako běžná knihovna. Čtenář přijde a půjčí si na určitý časový úsek knihu. Po přečtení vrátí knihu do knihovny a (pokud bude chtít) může si půjčit další.

Oproti klasické knihovně jsou tu tedy pouze dva základní rozdíly: Za půjčení se nic neplatí. Knihou v ŽK jsou lidé. Knihy a čtenáři tak vchází do osobního dialogu. Celá akce proběhla poměrně jednoduše. Žáci přišli na zahradu Klementinky, kde se jich ujal knihovník, který jim vysvětlil celý princip a pravidla Živé knihovny. Poté si žáci vybrali z katalogu knih tu, která je zaujala, a knihovník je dle výběru rozdělil do skupin.

Ke každé skupince pak přišla živá kniha (osoba), která vstoupila se studenty do dialogu. Kniha (osoba) mluvila se žáky výhradně o své životní zkušenosti a příběhu. Všichni žáci se pak aktivně účastnili dialogu, nebyli tedy jen pasivními posluchači.

Celá akce byla skvěle zorganizována a žáci odcházeli z Centra Klementika nadšení.

Fotografie z programu naleznete v galerii níže nebo na našich sociálních sítích: https://www.instagram.com/osmickazsmb/


Chystané akce

4. - 6. 9. 2024 Adaptační kurz žáků 6. ročníku

Kemp Zelené údolí, Loveč u Mladějova, okres Jičín