MENU
31.01.2019

31. výlet TK: „Zimní přechod Baby a Dědka“ – Kosmonosy, vrchy Baba a Dědek, Bakov nad Jizerou

V sobotu 19. ledna jsme se vydali na první výlet nového roku 2019. Tentokrát jsme se vypravili poznávat okolí Mladé Boleslavi. Setkání turistů začalo na kosmonoském náměstí a odtud jsme vykročili na první zastavení do Lorety. Kosmonoská Loreta patří k architektonickým perlám tohoto městečka – volně stojící zvonice, kaple sv. Martina a loretánská kaple Santa Casa. Zajímavou prohlídkou výletu byly barokní sochy kosmonoské rodiny Jelínků, které jsme měli možnost vidět v Loretě i v Bakově nad Jizerou.

Poté jsme vyšli směrem k Horním Stakorám a odbočili k třetihorním sopkám Baba a Dědek, které jsou zapsány jako přírodní rezervace. Dubohabrové lesy, zbytky kráterů Baby a Dědka a nádherný zimní výhled k Českému ráji, Jizerským horám a Krkonoším nás zcela uchvátily. Po prohlídce této zajímavé přírodní lokality a osady Brejlov jsme pokračovali k motorestu Letadlo u dálnice D10. Zde jsme posvačili a odpočinuli jsme si

Poslední zastávkou bylo Muzeum Bakovska v Bakově nad Jizerou, kde jsme shlédli dva zajímavé filmy – o zřícenině hradu a zámku Zvířetice a o zpracování orobince a rákosu v dobách minulých. Bakov nad Jizerou byl zejména na počátku 20. století znám orobincovou výrobou – tašky, klobouky, ozdoby, rohože, pantofle aj.

Sladkou tečkou byla cukrárna U Pavoučka na Mírovém náměstí, kde jsme poseděli a pojedli výborné dorty. Poté jsme se vydali k místní železniční zastávce a odjeli zpět do Mladé Boleslavi.

Mgr. Jan Trávnický

 


Chystané akce

2.9.2019 Začíná první školní týden

Prázdniny pomalu končí a škola se již na Vás těší. Jak to bude vypadat v prvním školním týdnu? Čtěte dále.