MENU
31.01.2019

31. výlet TK: „Zimní přechod Baby a Dědka“ – Kosmonosy, vrchy Baba a Dědek, Bakov nad Jizerou

V sobotu 19. ledna jsme se vydali na první výlet nového roku 2019. Tentokrát jsme se vypravili poznávat okolí Mladé Boleslavi. Setkání turistů začalo na kosmonoském náměstí a odtud jsme vykročili na první zastavení do Lorety. Kosmonoská Loreta patří k architektonickým perlám tohoto městečka – volně stojící zvonice, kaple sv. Martina a loretánská kaple Santa Casa. Zajímavou prohlídkou výletu byly barokní sochy kosmonoské rodiny Jelínků, které jsme měli možnost vidět v Loretě i v Bakově nad Jizerou.

Poté jsme vyšli směrem k Horním Stakorám a odbočili k třetihorním sopkám Baba a Dědek, které jsou zapsány jako přírodní rezervace. Dubohabrové lesy, zbytky kráterů Baby a Dědka a nádherný zimní výhled k Českému ráji, Jizerským horám a Krkonoším nás zcela uchvátily. Po prohlídce této zajímavé přírodní lokality a osady Brejlov jsme pokračovali k motorestu Letadlo u dálnice D10. Zde jsme posvačili a odpočinuli jsme si

Poslední zastávkou bylo Muzeum Bakovska v Bakově nad Jizerou, kde jsme shlédli dva zajímavé filmy – o zřícenině hradu a zámku Zvířetice a o zpracování orobince a rákosu v dobách minulých. Bakov nad Jizerou byl zejména na počátku 20. století znám orobincovou výrobou – tašky, klobouky, ozdoby, rohože, pantofle aj.

Sladkou tečkou byla cukrárna U Pavoučka na Mírovém náměstí, kde jsme poseděli a pojedli výborné dorty. Poté jsme se vydali k místní železniční zastávce a odjeli zpět do Mladé Boleslavi.

Mgr. Jan Trávnický

 


Chystané akce

19. 6. 2020 Představujeme Vám virtuální účet žáka.

Virtuální účet žáka je program, kde každý žák má vedenou evidenci akcí, kterých se zúčastnil v rámci vyučování (přednáška, divadlo, výstava, koncert), nebo za pracovní pomůcky, jako jsou pracovní sešity k jednotlivým předmětům. Pracovní sešit na matematiku, český jazyk, anglický, německý, ruský jazyk, čtvrtky a podobné věci.