MENU
01.11.2017

Putování za Valdštejny

V sobotu 28. října se uskutečnil 17. výlet turistického kroužku. Tentokrát jsme se vydali do nedalekého Mnichova Hradiště, které bylo dokonce v letech 1850 až 1960 sídlem politického i soudního okresu. I přes nepříznivé počasí se sešla skupina 24 nadšenců a vyrazila poznávat historii tohoto města.

Po příjezdu na místní nádraží jsme se vydali k Masarykovu náměstí a odtud k zámku. Zámek byl na počátku 17. století přestavěn majitelem mnichovohradišťského panství Václavem Budovcem z Budova (popraven r. 1621 za účast na Českém stavovském povstání) do své barokní podoby a i značně rozšířen. Následně panství získal císařský generalissimus Albrecht z Valdštejna, který jej však prodal svým příbuzným. Valdštejnové vlastnili zámek až do r. 1945, kdy jej převzal československý stát.

Velmi poutavou prohlídku valdštejnského sídla doprovázely otázky slečny průvodkyně. Děti se tak dozvěděly řadu věcí a mohly i vyhrát skleněné kameny pokladu. Poté následovala prohlídka zámeckého parku, kaple sv. Anny, kde se nachází hrob Albrechta z Valdštejna (již třetí a to po zrušení kláštera Valdice u Jičína). Někteří z nás se ještě vydali do Vlastivědného muzea ve 2. poschodí zámku, kde jsme shlédli výstavu věnovanou dějinám Mnichovohradišťska a zcela novou výstavu "Mnichovo Hradiště v 70. a 80. letech", která mapuje vývoj a život ve městě v období normalizace. Asi největší zájem byl věnován archeologickému výzkumu a nálezům z období pravěku v bývalém okrese Mnichovo Hradiště. Nemalý zájem byl i o výrobu nákladních automobilů LIAZ (Liberecké automobilové závody, národní podnik). Kdysi věhlasný závod i s učilištěm.

Výlet byl zakončen v oblíbené cukrárně Za Rohem, kterou všichni účastníci velmi rádi navštívili :-))). Poté jsme se vydali zpět k nádraží a odjeli do Mladé Boleslavi.

Za účast děkují a na příští výlet se těší průvodci Jan Trávnický a Soňa Müllerová 


Chystané akce

19.1.2019 Zimní přechod Baby a Dědka

V sobotu 19. ledna 2019 se uskuteční první výlet turistického kroužku v novém roce 2019 pod názvem Zimní přechod Baby a Dědka.

21.1. a 23.1.2019 Návštěva v knihovně

Pravidelné návštěvy žáků pátých tříd v knihonvě jsou v našem městě již tradicí. 

29.01.2019 - Dílnička pro předškoláky

Naše škola již tradičně pořádá pro předškoláky dílničky s názvem ŠKOLA JE KAMARÁD.

 

29.1.2019 Projektový den Učíme se jinak

V úterý 29. ledna proběhne druhý zážitkový den určený pro žáky druhého stupně.