MENU
13.01.2019

Učíme se jinak 1.část - Návštěva cukrovaru v Dobrovici

Návštěva cukrovaru TTD v Dobrovici a Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství

Projekt "Učíme se jinak": téma "Jak se vyrábí potraviny"

Tento projekt se zaměřuje na potravinářský průmysl a výrobu potravin v regionu Mladoboleslavska a v nebližším okolí. V průběhu jednotlivých exkurzí se žáci seznámí s jednotlivými odvětvími potravinářského průmyslu, který se rozvíjí od dob Rakouska – Uherska, Československa a současné tržní ekonomiky v České republice.

První zážitkový den se věnoval specifickému dílčímu tématu - pěstování  cukrové řepy v minulosti a současnosti, další plodiny obsahující sacharózu, historie výroby cukru (včetně dalších komodit spojených s technologií výroby) v českých zemích a na Mladoboleslavsku, tržní druhy cukru, výroba cukru lihu. Během prohlídky se žáci seznámili s agrotechnikou a způsobem pěstování cukrové řepy, péčí o porost, způsobem sklizně a dalším zpracováním. Součástí prohlídky byla i praktická ukázka technologického parku v minulosti a současnosti.

Žáci v průběhu celého zážitkového dne zpracovávali pracovní list, doplňovali si poznámky během jednotlivých fází výroby cukru a při návštěvě Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství. V průběhu celé exkurze odpovídali na dotazy a návodné otázky vyučujících a průvodce, který se nám maximálně věnoval. Velkým kladem jsou nově vystavované mezičlánky výroby cukru a ochutnávka. Dalším plusem byly i mezipředmětové otázky k pěstování cukrovky a výrobě cukru: ze zeměpisu, chemie, dějepisu a přírodopisu.

Mgr. Jan Trávnický a Ing. Jaroslava Wojnarová


Chystané akce

2.5.2019 ZÁPIS DO MATEŘSKÉ ŠKOLY

Zápis do mateřské školy proběhne dne 2.5.2019 odpoledne od 14 do 16 hodin.

8.7. Sportovní příměstský tábor na naší škole

Kluky a holky, kteří rádi sportují a o prázdninách se nechtějí nudit, zveme na sportovní příměstský tábor. 

18. a 19.4. - prázdniny a svátek

Ve čtvrtek 18.4.2019 mají žáci velikonoční prázdniny, výuka neprobíhá a zároveň je přerušen provoz MŠ a ŠD. 

Volna - květen

V měsíci květnu bude volno pouze o státních svátcích - 1.5. a 8.5.2019. Ředitelské volno není.

23.4.2019 třídní schůzky

V úterý 23.4. se konají třídní schůzky.