MENU
13.01.2019

Učíme se jinak 1.část - Návštěva cukrovaru v Dobrovici

Návštěva cukrovaru TTD v Dobrovici a Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství

Projekt "Učíme se jinak": téma "Jak se vyrábí potraviny"

Tento projekt se zaměřuje na potravinářský průmysl a výrobu potravin v regionu Mladoboleslavska a v nebližším okolí. V průběhu jednotlivých exkurzí se žáci seznámí s jednotlivými odvětvími potravinářského průmyslu, který se rozvíjí od dob Rakouska – Uherska, Československa a současné tržní ekonomiky v České republice.

První zážitkový den se věnoval specifickému dílčímu tématu - pěstování  cukrové řepy v minulosti a současnosti, další plodiny obsahující sacharózu, historie výroby cukru (včetně dalších komodit spojených s technologií výroby) v českých zemích a na Mladoboleslavsku, tržní druhy cukru, výroba cukru lihu. Během prohlídky se žáci seznámili s agrotechnikou a způsobem pěstování cukrové řepy, péčí o porost, způsobem sklizně a dalším zpracováním. Součástí prohlídky byla i praktická ukázka technologického parku v minulosti a současnosti.

Žáci v průběhu celého zážitkového dne zpracovávali pracovní list, doplňovali si poznámky během jednotlivých fází výroby cukru a při návštěvě Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství. V průběhu celé exkurze odpovídali na dotazy a návodné otázky vyučujících a průvodce, který se nám maximálně věnoval. Velkým kladem jsou nově vystavované mezičlánky výroby cukru a ochutnávka. Dalším plusem byly i mezipředmětové otázky k pěstování cukrovky a výrobě cukru: ze zeměpisu, chemie, dějepisu a přírodopisu.

Mgr. Jan Trávnický a Ing. Jaroslava Wojnarová


Chystané akce

19. 6. 2020 Představujeme Vám virtuální účet žáka.

Virtuální účet žáka je program, kde každý žák má vedenou evidenci akcí, kterých se zúčastnil v rámci vyučování (přednáška, divadlo, výstava, koncert), nebo za pracovní pomůcky, jako jsou pracovní sešity k jednotlivým předmětům. Pracovní sešit na matematiku, český jazyk, anglický, německý, ruský jazyk, čtvrtky a podobné věci.