MENU
17.01.2024

Exkurze na Obchodní akademii, Hotelové škole a SOŠ Turnov

Vycházející žáci 9. ročníku navštívili 13. 12. 2023 v rámci kariérového poradenství – volby povolání Obchodní akademii, Hotelovou školu a SOŠ Turnov, kde studentky 4. ročníku oboru hotelnictví připravili za pomoci 2. ročníku 4chodové menu. 

Praktická maturitní zkouška oboru hotelnictví spočívala v přípravě tabule, servisu 4chodového menu na banketu (slavnostní oběd) na téma Naše prababičky a babičky vařily skvěle – vracíme se ke kořenům. Studenti oboru gastronomie museli dodržet gastronomická a společenská pravidla, složení a výživovou hodnotu potravin, zjistit případné potravinové alergie u hostů, vypočítat normování (spotřeba potravin v gramech) a kalkulaci celého banketu. Samozřejmostí pak byla příprava všech pokrmů a nápojů od přípravných prací až po výsledné produkty. Nedílnou součástí banketu byl servis, debaras (sklízení použitého inventáře) a práce po skončení slavnostního oběda. Následně obhajovali studenti svou praktickou maturitní práci a prováděli společenskou komunikaci s hosty (našimi žáky). 

Žáci naší 8. ZŠ konzumovali 4chodové menu slavnostního oběda (banketu). Blíže se seznámili s náplní ŠVP oboru hotelnictví a dalších oborů gastronomie a služeb, včetně dalších oborů školy (učební i maturitní). Maturantky jim vysvětlili podstatu praktické maturitní zkoušky oboru hotelnictví. Překvapením pro deváťáky byla praktická ukázka složité obsluhy – flambování ananasu jako dalšího dezertu. Žák 3. ročníku celé flambování připravil a za pomoci odborné učitelky vysvětlil i podstatu celého úkolu. Všichni následně ochutnali z dezertních talířů.

Velký dík za zajištění celé akce patří odborným učitelkám zdejší školy – Mgr. Chvalové a Bc. Sudkové, které již řadu let připravují žáky oboru hotelnictví pro praktický život. Naši vycházející žáci pěli velkou chválu nad celou akcí a plni dojmů již někteří uvažují o dalším studiu na zdejší škole.

Fotografie z akce naleznete v galerii níže nebo na našich sociálních sítích:
https://www.instagram.com/osmickazsmb/
https://www.facebook.com/profile.php?id=61551321321142


Chystané akce

15. 5. 2024 Vlastivědná exkurze do Přerova nad Labem a Poděbrad: třídy 4.A a 4.B

Návštěva Polabského národopisného skanzenu Přerov nad Labem a lázeňského města Poděbrady v okrese Nymburk.

18. 5. 2024 Výlet turistického kroužku - 68. výlet

„Výlet za Kumburskou meluzínou“ = Syřenov, Kumburk, Bradlec, Klepanda, Žďár u Kumburku, Smíta, Ploužnice, Žižkov, Lomnice nad Popelkou.

20. 5. 2024 Dějepisná exkurze do Terezína: 9. ročník

Památník Terezín, rozšiřující učivo dějepisu o válkách o dědictví rakouské, událostech 2. světové války a holocaustu.

od 21. 5. 2024 Etické dílny pro 4. a 5. ročník

Zážitkový stmelovací program pro třídy 1. stupně "Mise tajemný ostrov."

21. 5. 2024 Finále turnaje v basketbale 3. ročníků: 3.B

Rozšířená výuka tělesné výchovy - trenér M. Chodanič, postup ze školního kola.

22. 5. 2024 Krajské kolo v basketbale: chlapci 8. a 9. ročník

Vítězství našeho týmu v okresním kole a postup do krajského kola v Nymburce.

27. 5. 2024 Slavnostní pasování na rytíře řádu čtenářů

Městská knihovna Mladá Boleslav v budově 9. ZŠ a MŠ